BiznesCiekawe

5 podstawowych błędów podczas zarządzania produkcją – poznaj je wszystkie!

Efektywność produkcji to zdolność organizacji do realizacji jej podstawowych zadań, przy optymalnym wykorzystaniu dostępnych zasobów. Wpływ na nią ma wiele czynników, a jednym z nich jest odpowiednie zarządzanie produkcją. Na czym ono polega, jakie może generować problemy i w jaki sposób można je rozwiązać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Na czym polega zarządzanie produkcją?

Według Encyklopedii Zarządzania, zarządzanie produkcją jest procesem polegającym na podejmowaniu szeregu decyzji, mających na celu wytwarzanie towarów bądź usług zgodnie ze specyfikacją i harmonogramem, w wymaganej ilości i przy poniesieniu minimalnych kosztów. Jego głównym celem jest przerabianie surowców w wyroby gotowe. Zarządzanie produkcją opiera się na 4 filarach: planowaniu, uporządkowaniu, kierowaniu i kontrolowaniu wszelkich działań. Aby usprawnić ten proces, warto rozważyć wdrożenie w firmie systemu zarządzania produkcją AVEVA MES/MOM (z ang. Manufacturing Execution System/Manufacturing Operations Management) od ImFactory.

Jakie są najpopularniejsze metody zarządzania produkcją?

Istnieje wiele metod zarządzania produkcją, jednak do najpopularniejszych zaliczyć można: Lean Manufacturing, Kanban, Algorytm MRP oraz Benchmarking. Głównym założeniem Lean Manufacturing jest oferowanie wysokiej jakości produktów przy jednoczesnym minimalizowaniu marnowania surowców. Metoda Kanban skupia się na eliminacji nadprodukcji oraz redukcji zapasów magazynowych. Algorytm MRP (z ang. Master Production Schedule, czyli planowanie zapotrzebowania materiałowego) opiera się na częściowej automatyzacji powtarzalnych i monotonnych procesów w celu minimalizowania zapasów i maksymalizowania poziomu usług. Z kolei Benchmarking polega na obserwowaniu procesów realizowanych w najlepszych przedsiębiorstwach z danej branży i implementowaniu ich u siebie.

5 podstawowych błędów podczas zarządzania produkcją

Wśród najczęściej występujących błędów związanych z zarządzaniem produkcją, wymienić można:

  • chaotyczne planowanie produkcji – aby zmaksymalizować efektywność produkcji, należy przygotować dokładny plan, uwzględniający m.in. wykorzystywaną technologię czy stany minimalne i maksymalne surowców. Plan powinien być stworzony z odpowiednim wyprzedzeniem i przy wykorzystaniu odpowiednich systemów wspierających, w których doborze pomóc mogą specjaliści z ImFactory;
  • niedostateczna kontrola nad działaniami firmy – monitorowanie pracy maszyn oraz pracowników, a także raportowanie stanu realizacji zleconych zadań jest niezwykle czasochłonne, dlatego warto wspomóc się systemem do zarządzania produkcją MES/MOM;
  • poleganie na nierzetelnych dostawcach – terminowe dostawy surowców mają ogromne znaczenie w kontekście efektywności produkcji, dlatego w miarę możliwości należy współpracować jedynie ze sprawdzonymi kontrahentami;
  • niedokładny opis technologii produkcji – bazowanie na niedokładnym opisie technologii produkcji zwiększa ryzyko wystąpienia błędów;
  • niewykwalifikowana kadra – efektywność produkcji zależy między innymi od odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, dlatego warto inwestować w regularne szkolenia kadry.

Jak znaleźć i rozwiązać problemy na produkcji?

Aby móc rozwiązać problemy produkcyjne, należy w pierwszej kolejności znaleźć ich źródło. Pomocny w tym wypadku może okazać się między innymi wskaźnik OEE (z ang. Overall Equipment Effectiveness), który określa wydajność i efektywność maszyn w procesie produkcyjnym. Analizę raportu wskaźnika OEE można przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak ImFactory, którzy oferują konsulting rozwiązaniowy i pomagają stawiać pierwsze kroki na drodze do Cyfrowej Transformacji przedsiębiorstwa.

W celu wyeliminowania błędów i zwiększenia efektywności procesu wytwarzania warto wdrożyć w przedsiębiorstwie system zarządzania produkcją MES/MOM, jaki oferuje ImFactory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button