PoradyBiznes

Ochrona danych w oprogramowaniu ERP – jak dbać o bezpieczeństwo ważnych informacji?

W czasach, w których automatyzacja procesów biznesowych ma coraz większe znaczenie i jest wykorzystywana w wielu firmach, nowoczesne oprogramowanie ERP (Enterprise Resource Planning) cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem przedsiębiorców. Dzieje się tak, ponieważ ułatwia ono przemyślane zarządzanie poszczególnymi działami i zasobami, co usprawnia produkcję, dostawy, księgowość czy kontakty z klientami. Warto jednak pamiętać, że podczas wdrażania i stosowania takich systemów, niezwykle ważna okazuje się ochrona danych. Dlatego w poniższym artykule przedstawimy kilka ważnych zasad, które zapewnią większe bezpieczeństwo najważniejszych firmowych informacji.

Dlaczego warto zadbać o ochronę danych w systemach ERP dla firm?

Korzystanie z nowoczesnych technologii usprawnia wiele procesów zachodzących w przedsiębiorstwach, co wpływa na ich większe zyski oraz oszczędności. Warto jednak pamiętać, że w zależności od wybranego systemu może on gromadzić dane związane z finansami, klientami, dostawami, stanami magazynowymi czy przyszłymi strategiami rozwoju. Dzięki temu każdy uprawniony pracownik ma do nich łatwy dostęp, a przedsiębiorca regularnie otrzymuje raporty i ważne analizy. Jednak ze względu na poufność przechowywanych informacji powinniśmy zadbać o to, aby oprogramowanie ERP dla firm było dobrze zabezpieczone i mniej narażone na cyberataki. W rezultacie zyskamy pewność, że nikt nieupoważniony nie otrzyma dostępu do kluczowych dla przedsiębiorstwa informacji.

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych w oprogramowaniu ERP dla firm?

Decydując się na wdrożenie oprogramowania ERP dla firm, warto pamiętać, że ważny okazuje się nie tylko sam proces instalacji, ale także odpowiednie przeszkolenie pracowników oraz wykonywanie regularnych aktualizacji. Godny zaufania dostawca systemu ERP powinien zadbać nie tylko o wdrożenie technologii, ale także zapewniać niezbędne wsparcie na każdym etapie korzystania z oprogramowania. Dlatego przed zdecydowaniem się na usługi wybranej firmy warto dowiedzieć się, jak będzie przebiegała dalsza współpraca. Oprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę na takie zabezpieczenia jak:

  • silne hasła i dwuetapowa autoryzacja – podczas korzystania z oprogramowania ERP dla firm warto stosować złożone hasła, które zwiększą bezpieczeństwo danych, a także wprowadzić dwuetapową autoryzację dla pracowników,
  • przydzielanie uprawnień wybranym pracownikom – nowoczesne systemy ERP zapewniają łatwą administrację i możliwość przydzielania uprawnień pracownikom w zależności od ich stanowiska czy obowiązków. Dzięki temu ważne informacje są lepiej chronione,
  • szyfrowanie danych – decydując się na korzystanie z innowacyjnych technologii, warto upewnić się, że podczas udostępnienia poszczególnych informacji czy ich gromadzenia w chmurze wszystkie dane są dodatkowo szyfrowane. W efekcie nie będą one dostępne dla osób, które nie uzyskają dostępu do ich odczytania. Okazuje się to szczególnie ważne w przypadku korzystania z różnych modułów oraz serwerów.

Przemyślana ochrona danych w oprogramowaniu ERP dla firm ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa całego przedsiębiorstwa i jego sprawnego funkcjonowania. Dlatego warto wybrać dostawcę, który zadba o regularne aktualizacje, szybką naprawę awarii, szyfrowanie danych czy o wprowadzenie dwuetapowej autoryzacji. Jedną z takich firm jest POLKAS, która dodatkowo wyróżnia się sprawnym kontaktem z klientami i kompleksowym wsparciem merytorycznym. Dzięki temu wdrożenie systemu oraz dodatkowych zabezpieczeń przebiega efektywnie i przynosi odczuwalne zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button