Najpopularniejsze

Umowa deweloperska u notariusza – kiedy zawieramy?

Umowa deweloperska to podstawa w przypadku każdej osoby, która planuje zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Jest ona niezwykle istotnym dokumentem, bo zobowiązuje dewelopera do wybudowania mieszkania zgodnie z ustaleniami i przeniesienia prawa do własności na kupującego. Oczywiście w umowie deweloperskiej znajdują się również obowiązki nabywcy, które dotyczą między innymi uregulowania płatności na rzecz sprzedającego. Kluczową kwestią będzie dokładne zapoznanie się z wszystkimi zapisami widniejącymi w umowie przed jej podpisaniem, musi mieć ona także odpowiednią formę prawną.

Kiedy należy podpisać umowę deweloperską w kancelarii notarialnej?

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju jest nieruchomość, zawsze powinno się spisać umowę kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego. Pozwala to na zabezpieczenie swoich interesów w razie pojawienia się ewentualnych problemów. Im więcej znajdzie się w niej szczegółów, tym lepiej. Wszystkie ustalenia z deweloperem powinny mieć formę pisemną, bo tylko w takim przypadku będą one miały moc prawną. Notariusz sprawdzi również, czy w umowie nie widnieją klauzule abuzywne. Zdarza się, że deweloperzy zamieszczają zapisy niekorzystne dla klientów, dlatego lepiej to zweryfikować z fachowcem. Zna on wszystkie zawiłości prawa, dysponuje również doświadczeniem. Ustawa deweloperska chroni interesy klienta. Reguluje ona i mocuje prawa oraz obowiązki deweloperów. Jeśli dojdzie do złamania warunków przez jedną ze stron umowy, to akt notarialny będzie stanowił podstawowy dokument ułatwiający dochodzenie roszczeń.

Ile kosztuje sporządzenie umowy deweloperskiej u notariusza?

Sporządzenie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Warto od razu zaznaczyć, że powinny one zostać rozłożone po równo między dewelopera i nabywcę nieruchomości. Jeśli kogoś interesuje, jaki oferuje notariusz cennik, to powinien poszukać informacji na jego stronie internetowej. Koszty notarialne są uzależnione od taksy notarialnej, a na jej wysokość wpływa wartość nieruchomości. Maksymalną stawkę taksy notarialnej ustala Minister Sprawiedliwości.

Sprawdź też:   Zastanawiasz się nad wycieczką motywacyjną dla swoich pracowników? Zorganizuj ją z East Travel!

Kolejną kwestią są podatki przy umowie deweloperskiej. W przypadku nieruchomości nabywanej na rynku pierwotnym znika konieczność płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Musi opłacić go deweloper. Z kolei nabywca jest zobowiązany do opłacenia podatku VAT, a jego wysokość oblicza się na podstawie metrażu mieszkania. Dodatkowe koszty generują opłata sądowa w wysokości 150 zł oraz wypis aktu notarialnego. Każda usługa notarialna jest objęta odrębną stawką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button