Biznes

Różnice między nowymi a używanymi aparatami USG – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji zakupowej?

Zakup aparatu ultrasonograficznego (USG) to ważna decyzja dla placówek medycznych. Przy wyborze urządzenia należy jednak wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest podjęcie decyzji między nowym a używanym modelem. Jakie są różnice między tymi dwoma opcjami?

Aparatura USG – nowa czy używana?

Nowe aparaty USG są atrakcyjnym rozwiązaniem przede wszystkim ze względu na dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych oraz pewność, że urządzenie jest w pełni sprawne. Kupując taki sprzęt, otrzymujemy aktualne funkcje, najwyższą rozdzielczość obrazowania oraz ulepszone parametry, które mogą przyczynić się do zwiększenia dokładności diagnozy. Ponadto nowe urządzenia są objęte pełną gwarancją producenta, dzięki czemu można liczyć na bezproblemowe wsparcie w razie usterek czy problemów technicznych. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad – jedną z najważniejszych jest konieczność zainwestowania sporej sumy w urządzenie, które niekoniecznie zapewni spore zmiany w stosunku do wykorzystywanego wcześniej sprzętu. Z tego względu używane ultrasonografy cieszą się coraz większą popularnością.

Używane USG również mają wiele zalet – mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zaoszczędzić pieniądze lub zakupić konkretny sprzęt, który nie jest już produkowany. Mimo nieco starszego wieku urządzenia wciąż można liczyć na wysoką precyzję obrazowania USG, a także korzystne parametry techniczne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników.

Czym kierować się podczas wyboru używanego ultrasonografu?

Używane ultrasonografy powinny przede wszystkim być w dobrym stanie technicznym – przed zakupem warto zweryfikować potencjalne uszkodzenia, które mogły wyniknąć ze wcześniejszej eksploatacji. Jeśli sprzedawca oferuje możliwość testowania sprzętu przed finalizacją transakcji, na pewno będzie to dobry wybór. Dzięki temu można uniknąć wielu potencjalnych problemów w przyszłości. Warto dodatkowo zapytać sprzedawcę o dostępność szkoleń z obsługi aparatu USG. Zapoznanie się z działaniem danego modelu pozwoli kadrze medycznej w pełni wykorzystać wszystkie funkcje urządzenia, a tym samym uzyskać najlepsze wyniki diagnostyczne.

Co istotne, używane ultrasonografy mogą również być sprzedawane ze wsparciem serwisowym. W tym przypadku istotny będzie nie tylko serwis gwarancyjny, lecz także pogwarancyjny, aby zapewnić długoterminową ochronę dla urządzenia. Sporym atutem przy wyborze konkretnego sklepu będzie również opcja transportu urządzenia – aparatura USG jest dość delikatna, przez co warto ją dobrze zabezpieczyć.

Używane USG: plusy i minusy

Zarówno nowe, jak i używane aparaty USG mają swoje wady oraz zalety. Ostateczny wybór będzie zależeć od konkretnych potrzeb danej placówki, a także dostępnego budżetu. Warto podkreślić, że przy zakupie używanego USG można znaleźć wiele modeli, które nie są już obecne w standardowej sprzedaży, jak również ograniczyć czas potrzebny na naukę obsługi nowego wyposażenia. Potencjalnym minusem jest mniejsza pewność co do stanu urządzenia – jeśli jednak stawiamy na zaufanych sprzedawców, możemy liczyć na bezproblemowe działanie i brak uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button