FinanseBiznes

Kasa fiskalna on-line a kasa wirtualna – czym się różnią?

Do tej pory na rynku istnieją cztery rodzaje kas fiskalnych: kasy z papierowym oraz z elektronicznym zapisem kopii, kasy on-line i kasy wirtualne, jednak pierwszych dwóch typów już nie możesz kupić. Jeśli więc od niedawna zostałeś objęty obowiązkiem ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej, będziesz wybierał między kasą on-line a kasą wirtualną. Wyjaśniamy, czym się różnią.

Kasa on-line

Kasa on-line to niewielkie urządzenie elektryczne, które umożliwia przesyłanie danych na zewnętrzne nośniki, a także ciągłą komunikację z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). CRK gromadzi wszystkie paragony fiskalne, raporty dobowe, informacje o przeglądach okresowych i inne zdarzenia o kasie, dlatego nie musisz już drukować dobowych raportów fiskalnych. Klienci otrzymują za to paragony w formie papierowej i elektronicznej.

Niektóre przedsiębiorstwa mają obowiązek korzystania z kas on-line. Są to firmy:

  • zajmujące się naprawą pojazdów silnikowych i motorowerów (również wulkanizacją),
  • sprzedające paliwo do silników spalinowych oraz paliwa stałe do celów opałowych (węgiel, brykiet, koks itp.),
  • świadczące usługi z branży beauty (fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne), budowlane, w zakresie opieki medycznej i prawnicze,
  • świadczące stałe lub sezonowe usługi związane z wyżywieniem oraz krótkotrwałym zakwaterowaniem,
  • prowadzące obiekty do poprawy kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu).

Po zakupie kasy on-line otrzymasz od producenta książkę serwisową kasy fiskalnej, a przed rozpoczęciem pracy z kasą musisz przeprowadzić jej fiskalizację (robi to upoważniony serwisant) i uzyskać numer ewidencyjny. W wyliczeniach pomóc Ci może biuro rachunkowe Wrocław.

Co ważne, przedsiębiorcy, którzy muszą ewidencjonować sprzedaż na kasach on-line, mają również obowiązek zakupu terminala płatniczego według protokołu FROB (wchodzi on w życie 1 stycznia 2025). Do tego czasu należy zaopatrzyć firmę w terminal z możliwością połączenia z kasą on-line (czyli z protokołem ECR-EFT). Za brak wywiązania się z tego obowiązku będzie grozić kara w wysokości 5 tys. zł.

Kasa wirtualna

Kasy wirtualne, czyli oprogramowanie umożliwiające ewidencjonowanie sprzedaży na urządzeniu elektrycznym (komputerze, tablecie czy smartfonie), można tworzyć od 1 czerwca 2020. Ważne, aby urządzenie z zainstalowanym programem miało możliwość podłączenia do drukarki i wydruku paragonów opatrzonych unikalnym identyfikatorem. Koszt dostępu do kasy wirtualnej zazwyczaj ma charakter abonamentu, który płacisz właścicielowi oprogramowania.

Podobnie jak kasa on-line, kasa wirtualna przesyła dane do CRK, jednak nie otrzymujesz od producenta książki serwisowej kasy fiskalnej, a samo urządzenie obsługujące program i drukarkę musisz nabyć we własnym zakresie. Przed zakupem kasy wirtualnej upewnij się, że ma ona certyfikat Głównego Urzędu Miar (GUM).

Nie wszystkie firmy mogą korzystać z kas wirtualnych. Strona biznes.gov.pl podaje, że taką możliwość mają przedsiębiorstwa świadczące różne usługi przewozowe i transportowe, gastronomiczne (również katering), związane z zakwaterowaniem czy myciem samochodów (m.in. w myjniach samoobsługowych) oraz sprzedające paliwa stałe na opał.

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00243. [dostęp online: 24.04.2023].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button