PoradyBiznes

Czym są systemy RFID i dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie?

RFID to technologia opracowana z myślą o usprawnieniu procesu identyfikacji i przyznawania uprawnień. Jest dziś powszechnie stosowana w zautomatyzowanym przemyśle. Celem jej wdrożenia jest oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa na terenie zakładu, poprzez m.in. uniemożliwienie niepowołanym osobom uzyskania dostępu do newralgicznych zasobów przedsiębiorstwa. Systemy RFID budzą coraz większe zainteresowanie wśród właścicieli i zarządców zakładów przemysłowych. Tej technologii przyglądamy się bliżej w naszym artykule.

Co warto wiedzieć o RFID?

RFID to technologia bezprzewodowej łączności, która umożliwia kontrolowanie dostępu do poszczególnych sektorów czy urządzeń w przedsiębiorstwie – najczęściej przy użyciu karty i specjalnego czytnika. To rozwiązanie jest dziś standardem już nie tylko  w korporacjach, ale także w mniejszych przedsiębiorstwach, urzędach czy obiektach użyteczności publicznej. Szybko absorbuje je również szeroko rozumiany przemysł.

W dobie automatyzacji  i robotyzacji przemysłu, na znaczeniu zyskuje kwestia zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa wymiany danych oraz zarządzania poszczególnymi procesami. Realizowanie tego poprzez np. konieczność każdorazowego logowania się do systemu jest stosunkowo uciążliwe, zwiększając przy tym ryzyko, że dojdzie do wycieku wrażliwych danych (np. niefrasobliwie zapisanych przez pracownika na pulpicie komputera). Systemy RFID wypadają o wiele korzystniej pod względem tak bezpieczeństwa, jak i komfortu pracowników.

Nadrzędnym celem jest ochrona wrażliwych danych i zasobów przedsiębiorstwa

Rosnące zainteresowanie systemami RFID jest związane z coraz większą świadomością przedsiębiorców na temat realnego zagrożenia m.in. cyberprzestępczością. Firmy na całym świecie tracą ogromne pieniądze w wyniku incydentów bezpieczeństwa, którym często można byłoby zapobiec, gdyby wcześniej wdrożono podstawowe zasady ochrony danych – również w oparciu o systemy RFID.

Oto garść statystyk, które powinny dać do myślenia każdemu przedsiębiorcy, zwłaszcza zatrudniającemu wielu pracowników i prowadzącemu biznes, którego rdzeń funkcjonuje w połączeniu z siecią internetową:

  • Szacuje się, że aż 8 na 10 przypadków wycieku danych ma związek z wykradzeniem haseł, ich niską jakością lub stosowaniem przez pracowników haseł domyślnych (np. „admin”, „12345”, „0000” itp.);
  • Wysokość kar nałożonych na organizacje w Europie w związku z naruszeniem przepisów RODO wzrosła w ciągu roku o ponad 1 miliard euro;
  • Najwyższa kara nałożona w Europie na przedsiębiorstwo, które złamało przepisy RODO, wyniosła aż 746 milionów euro.

Problemy z ochroną danych, w tym osobowych, często nie wynikają ze złej woli czy otwartych zaniedbań po stronie przedsiębiorstw, ale z bazowania na nieskutecznych zabezpieczeniach i zaufaniu.

Wiele firm obawia się też, że wdrażając nowoczesne rozwiązania, de facto zdestabilizuje funkcjonowanie przedsiębiorstwa (m.in. w wyniku utrudnienia dostępu do kluczowych danych), co nie musi mieć miejsca – wystarczy skorzystać z funkcjonalnej technologii RFID, która w unikalny sposób łączy w sobie wysoki poziom bezpieczeństwa z komfortem wszystkich korzystających z niej osób.

Rekomendowane rozwiązania RFID, które możesz wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie

Wybierając system RFID należy upewnić się czy dane rozwiązanie jest sprawdzone i wykorzystywane w innych zakładach oraz czy rzeczywiście wpisuje się w specyfikę konkretnego przedsiębiorstwa. Bardzo ważne jest również to, aby wybrana technologia spełniała najwyższe standardy bezpieczeństwa.

RAControls rekomenduje oparcie systemu RFID o czytniki WAVE ID wraz z niezbędnym oprogramowaniem. To rozwiązanie jest  na tyle uniwersalne, że można je skonfigurować pod kątem potrzeb praktycznie każdego zakładu. Wyróżnia je również prosta obsługa, niezawodność oraz 100% zgodność z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy (dzięki czemu może służyć także do kontrolowania czasu pracy w przedsiębiorstwie).

Więcej o systemach RFID czytaj w artykule na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-rfid-czym-sa-i-jakie-przynosza-korzysci/.

Powierz wdrożenie systemu RFID ekspertom RAControls

RAControls, promotor innowacji w przemyśle, to jeden z najbardziej renomowanych dostawców technologii z dziedziny automatyzacji przemysłu. W ofercie firmy znajdują się również systemy RFID. Nasi specjaliści zapewniają kompleksowe wdrożenie, zaczynając od doradztwa technicznego, analizy potrzeb klienta i specyfiki jego przedsiębiorstwa, aż po dobór odpowiednich rozwiązań, konfigurację i integrację z już istniejącą architekturą informatyczną.

Powierzając wdrożenie systemu RFID w przedsiębiorstwie ekspertom RAControls zyskujesz pewność, że cały proces przebiegnie bez zakłóceń, a system będzie działać sprawnie, bezawaryjnie i realnie zwiększy produktywność oraz bezpieczeństwo na terenie zakładu.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami technicznymi RAControls oraz do zapoznania się ze szczegółami oferty na stronie internetowej racontrols.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button