Przed epoką urządzeń mobilnych ewidencjonowanie towarów i wykonywanie wszelkich innych czynności związanych z magazynowaniem wymagało ręcznego zliczania towarów i wprowadzania zebranych danych do komputera przez terminal stacjonarny. Zajmowało to czas i wymagało pracy wielu osób. Obecnie pracownicy magazynowi do pracy wykorzystują terminale mobilne. To urządzenia zintegrowane z oprogramowaniem odpowiedzialnym za zarządzanie całym magazynem.
Co to jest magazynowy terminal mobilny?
Dzięki miniaturyzacji klasyczny komputer stacjonarny można dziś zamknąć w obudowie niewielkiego urządzenia z dotykowym ekranem lub kolorowym wyświetlaczem i klawiaturą, które można schować w kieszeni lub przypiąć do paska spodni i mieć zawsze pod ręką. Magazynowy terminal mobilny to niewielki, przenośny komputer przypominający smartfon lub tablet, który łączy się zdalnie z oprogramowaniem magazynowym, dzięki czemu pracownik korzystający z tego typu sprzętu wszelkie dane wprowadza bezpośrednio do systemu. Co ciekawe, zaawansowane technologicznie, magazynowe terminale mobilne pozwalają nie tylko wprowadzać dane, ale także korzystać z systemu magazynowego w celu zarządzania działalnością firmy. Zastosowanie tego typu sprzętu zwalania zatem z potrzeby używania laptopa lub komputera stacjonarnego.
Zastosowania magazynowych terminali mobilnych
Podstawową funkcją mobilnych terminali magazynowych jest wprowadzanie do systemu zarządzania magazynem danych o towarach. Pracownik wyposażony w tego typu urządzenie może sczytywać dane z etykiet umieszczonych na opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych produktów i w ten sposób prowadzić ich ewidencję. Terminale mobilne magazynowe przystosowane są do odczytywania kodów kreskowych QR. Zaawansowane modele urządzeń pozwalają również odczytywać inne dane, w tym informacje zapisane odręcznie. To sprzęt używany do ewidencjonowania dostaw, kompletowania zamówień i obsługi całości procesu związanego z ich sprzedaż. Terminale pomagają również w inwentaryzacji i kontrolowaniu stanów magazynowych. Zapewniają dostęp do różnorodnych analiz, danych historycznych, ułatwiają wyszukiwanie towarów i kontrolowanie procesu realizacji zamówień.
Do obsługi oprogramowania magazynowego, które jest dziś standardem działania wielu nowoczesnych firm handlowych, operatorów logistycznych, firm kurierskich i innych, służą różne rodzaje terminali mobilnych. To niewielkie komputery, dzięki którym praca w magazynie jest łatwiejsza, a ryzyko wystąpienia pomyłek przy ewidencjonowaniu towarów i kompletowaniu zamówień jest dużo mniejsze.